24 | 04 | 2024
Főmenü
Események
April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám
Üdvözöl a Kunena fórum!

Árulj el néhány érdekességet magadról, mutatkozz be a fórum többi tagja előtt.
Minden új tagnak jó fórumozást kívánunk!

TÉMA: A MAI NAP ÉVFORDULÓI

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4465

  • József
  • József profilkép
Március 1.
Ezen a napon - 1666. március 1-én –, Zborón házasságot köt I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona. E házasság révén Rákóczi bekapcsolódott a Wesselényi-összeesküvésbe.
Ezen a napon - 1815. március 1-én – , I. Napóleon francia császár visszatér első száműzetéséből Elba szigetéről, csapatával partra száll a Juan-öbölben. Megkezdődik száz napos uralma.
Ezen a napon - 1917. március 1-én – ,Babits Mihályt perbe fogják „Fortissimo” c. háborúellenes verse miatt, és elkobozzák a Nyugat e számát.
Ezen a napon - 2008. március 1-én –, Magyarországon kivonják a forgalomból az 1 és 2 forintos érméket.

Ezen a napon - 1456. március 1-én –, született II. Ulászló magyar király.
Ezen a napon - 1810. március 1-én –, született Frédéric Chopin lengyel születésű francia zeneszerző.
Ezen a napon - 1942. március 1-én –, Szegedi Erika Jászai Mari-díjas magyar színésznő.
Ezen a napon - 1949. március 1-én –, Borbás Gabi Jászai Mari-díjas magyar színésznő.

Ezen a napon - 1131. március 1-én –, elhunyt II. István Árpád-házi király.
Ezen a napon - 1792 . március 1-én –, elhunyt II. Lipót német-római császár, magyar király, cseh király.
Ezen a napon - 1906. március 1-én – , elhunyt Zichy Mihály magyar festőművész, grafikus.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4466

  • József
  • József profilkép
Március 2.
Ezen a napon - 1498. március 2-án –, Vasco da Gama hajói kikötnek Mozambik szigetén.
Ezen a napon - 1923. március 2-án – ,Csepelen üzembe helyezik a 250 wattos HUTH-adók egyikét. A Magyar Távirati Iroda közgazdasági híreinek továbbítására használták.

Ezen a napon - 1817. március 2-án –, született Arany János magyar költő, műfordító.
Ezen a napon - 1875. március 2-án –, született Jászi Oszkár társadalomtudós, szerkesztő, politikus.
Ezen a napon - 1931. március 2-án –, született Mihail Gorbacsov SZKP-főtitkár, a Szovjetunió egykori elnöke.
Ezen a napon - 1951. március 2-án –, született Balázs Fecó Liszt Ferenc-díjas magyar énekes, zeneszerző.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4467

  • József
  • József profilkép
Március 3.
Ezen a napon - 1318. március 3-án –, született János nyitrai püspök kiközösíti az egyházból Csák Mátét.

Ezen a napon - 1823. március 3-án –, született Gróf Andrássy Gyula osztrák-magyar külügyminiszter, magyar miniszterelnök.
Ezen a napon - 1883. március 3-án –, született Csortos Gyula magyar színművész.
Ezen a napon - 1921. március 3-án –, született Kaján Tibor karikaturista, grafikus.
Ezen a napon - 1934 . március 3-án –, született Jacek Kuroń lengyel politikus.

Ezen a napon - 1858. március 3-án –, elhunyt Bajza József magyar költő, műkritikus, színigazgató.
Ezen a napon - 1879. március 3-án –, elhunyt Paál László magyar festőművész.
Ezen a napon - 1938. március 3-án –, elhunyt Déri Miksa magyar mérnök, feltaláló.
Ezen a napon - 1975. március 3-án –, elhunyt Németh László magyar író, drámaíró, esszéista.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4468

  • József
  • József profilkép
Március 4.
Ezen a napon - 1849. március 4-én –, I. Ferenc József osztrák császár Olmützben új birodalmi alkotmányt ad ki ("oktrojált alkotmány"), amelyben megszünteti Magyarország önálló államiságát, és a végrehajtó hatalmat a császár kezébe adja.
Ezen a napon - 1945. március 4-én –, brit-amerikai légitámadás a soproni vasútállomások ellen. Igen komoly veszteség éri a magyar vasúti járműállományt. Szombathelyt is a szövetséges légierő nagy erejű csapása éri. Jelentős anyagi és emberveszteség éri a várost.

Ezen a napon - 1643. március 4-én –, született Frangepán Ferenc Kristóf horvát főnemes, a Wesselényi-féle összeesküvés egyik vezetője.
Ezen a napon - 1678. március 4-én –, született Antonio Vivaldi itáliai zeneszerző.
Ezen a napon - 1875. március 4-én –, született Károlyi Mihály politikus, miniszterelnök, az első magyar köztársaság elnöke.
Ezen a napon - 1885. március 4-én –, született Salamon Béla magyar színész, komikus, kabaréigazgató.
Ezen a napon - 1926. március 4-én –, született Kokas Ignác magyar festőművész.
Ezen a napon - 1942. március 4-én –, született Sztevanovity Zorán magyar énekes, előadóművész.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4469

  • József
  • József profilkép
Március 5.
Ezen a napon - 1608. március 5-én –, Rákóczi Zsigmond lemond erdélyi fejedelmi trónjáról Báthory Gábor javára.
Ezen a napon - 1849. március 5-én –, Damjanich János és Vécsey Károly csapatai a szolnoki csatában győzelmet aratnak a császáriak fölött, és elfoglalják Szolnokot.

Ezen a napon - 1224. március 5-én –, született Árpád-házi Szent Kinga, IV. Béla király lánya, Szent Margit és Boldog Jolán nővére, Lengyelország és Litvánia védőszentje.
Ezen a napon - 1326. március 5-én – , született (Nagy) Lajos magyar király.
Ezen a napon - 1943. március 5-én –, született Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész.
Ezen a napon - 1968. március 5-én –, született Bajnai Gordon magyar miniszterelnök.

Ezen a napon - 1953. március 5-én –, elhunyt Joszif Visszarionovics Sztálin (er. Joszeb Dzsugasvili) grúz születésű bolsevik forradalmár, a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára.
Ezen a napon - 2013. március 5-én –, elhunyt Dosztál Béla magyar közgazdász, forradalmár, az 1956-os forradalom egyik székesfehérvári vezető személyisége.
Ezen a napon - 2014. március 5-én –, elhunyt Gosztonyi János magyar színész, rendező.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

A MAI NAP ÉVFORDULÓI 8 éve 9 hónapja ezelőtt #4470

  • József
  • József profilkép
Március 6.
Ezen a napon - 1583. március 6-án –, Báthory István hármas tanácsot állít Erdély kormányzására.
Ezen a napon - 1777. március 6-án –, Mária Terézia Budára helyezteti a Nagyszombati Egyetemet.

Ezen a napon - 1475. március 6-án – , született Michelangelo Buonarroti itáliai festőművész, szobrászművész, műépítész.
Ezen a napon - 1887. március 6-án –, született Holló László Munkácsy- és Kossuth-díjas festőművész.
Ezen a napon - 1926. március 6-án –, született Andrzej Wajda lengyel filmrendező.
Ezen a napon - 1927. március 6-án –, született Gabriel García Márquez Nobel-díjas kolumbiai író.
Ezen a napon - 1937. március 6-án –, született Király Levente Kossuth-díjas magyar színművész, A Nemzet Színésze.
Ezen a napon - 1937. március 6-án –, született Valentyina Vlagyimirovna Tyereskova szovjet űrhajósnő; az első női űrhajós.
Ezen a napon - 1946. március 6-án –, született David Gilmour brit énekes, rockzenész, zeneszerző, szövegíró; a Pink Floyd együttes tagja.

Ezen a napon - 1856. március 6-án –, elhunyt Bezerédj István (bezerédi), reformkori politikus, kiváló szónok.
Ezen a napon - 1867. március 6-án –, elhunyt Hild József magyar műépítész, építőmester.
Ezen a napon - 1967. március 6-án –, elhunyt Kodály Zoltán Kossuth-díjas magyar zeneszerző, népzenekutató, zenepedagógus; a Kodály-módszer atyja.
Ezen a napon - 2003. március 6-án –, elhunyt Mádi Szabó Gábor Jászai-díjas színész, érdemes és kiváló művész.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Oldalmegjelenítési idő: 0.113 másodperc